Rośliny przeniesione na papier
W Bibliotece Raczyńskich już od dziesięciu lat odbywają się Spotkania z Arcydziełem, podczas których, pokazywane są odrestaurowane piśmiennicze skarby kultury narodowej i europejskiej. W ciągu tych lat dzięki mecenatowi PKO pokazano dwadzieścia arcydzieł , rękopisów ,starych druków i kartografii.
Ostatnio uczestnicy spotkania, zostali zafascynowani zielnikiem złożonym z 3 tomów rysunków i 3 tomów tekstu stworzonych przez Elizabeth Blackwell . Autorka ta, jako panienka z dobrego domu w młodości uczyła się rysunku, malarstwa, muzyki i języków obcych. Wyszła za maż za swojego kuzyna . Niestety jej mąż zbankrutował i trafił do więzienia .Ona zostając z córką musiała zarabiać na życie i spłacać długi męża .Zaczęła rysować rysunki ziół ,które zanosiła mężowi do więzienia ,a ten opracowywał nazewnictwo i ich właściwości lecznicze .Elizabeth chodziła do Ogrodu Botanicznego w Chelsea i tam wykonywała bardzo dokładne rysunki z natury, rosnących tam roślin Następnie grawerowała miedziorytnicze płyty ,odbitki kolorowała i tak powstał zielnik ,który szybko zyskał uznanie londyńskich lekarzy i aptekarzy .
W latach 1737-1739 ukazał się dwutomowy zielnik zawierający 500 rycin i opisów roślin . Autorka uzyskała sławę . Zdołała spłacić długi męża . Niestety mąż wdał się w nieczyste interesy i został skazany na karę śmierci . Elizabeth przeżyła swoje dzieci i doczekała się kolejnych wydań jej arcydzieła .
Do dziś widać precyzję z jaką autorka oddała każdy najmniejszy szczegół , kolor roślin oraz rękę mistrzyni .
O wyjątkowości zielników, świadczą naniesione przez nieznanego właściciela dopiski w staropolszczyźnie pod rycinami lub na marginesach książki .Dzięki temu poznajemy nazwy stosowane w XVIII wieku oraz w jakich chorobach były stosowane.
Niestety nie wiadomo w jaki sposób ów zielnik znalazł się w Bibliotece Raczyńskich ,ani kto był ich właścicielem .
W czasie II Wojny Światowej dzięki temu ,że zielnik ten był wydany w Norymberdze w języku łacińskim i niemieckim okupanci pozwolili dyrektorowi na wywóz książek niemieckich w bezpieczne miejsce . Dzięki temu przetrwały i nie uległy zniszczeniu jak większość zbiorów Raczyńskich .
Spotkania z arcydziełami będzie kontynuowana , bo jest jeszcze wiele skarbów kultury narodowej, które trzeba odnowić i pokazać .
l
Tagi:
Absurdy uczelni
Jest XXI wiek , era komputera i elektroniki. Niektóre urzędy wydaje się jakby pozostały jeszcze w poprzednim wieku . Tak właśnie dzieje się w dziekanacie Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej . Wszędzie na świecie można wszystko załatwiać przy pomocy internetu . Niedługo odbędą się wybory w Stanach Zjednoczonych, gdzie amerykanie mogą głosować przez Internet . A u nas jest U S O S , elektroniczne indeksy, opłaty za czesne można przelewać na konto . Wnioski na przedłużenie sesji lub tzw. warunek , też składa się przez Internet . W ten sam sposób trzeba składać wnioski na stypendium . Tylko w tym przypadku, po wypełnieniu wniosku i zatwierdzeniu go elektronicznie , należy go jeszcze wydrukować i dostarczyć do dziekanatu . Mogę jeszcze zrozumieć, gdy ktoś składa wniosek po raz pierwszy i potrzebuje dołączyć dokumenty . Ale po co powtarzać tę samą czynność podwójnie z tym samym aktualnym dokumentem co w zeszłym roku. Czy nie szkoda na to papieru ,a także czasu pań pracujących w sekretariacie . Świat idzie do przodu, ale nasza mentalność zatrzymała się na etapie tego, że wszystko musi być w teczce na papierze . Czarno na białym .
Tagi: